Yakıt tankı

Akaryakıt,mazot,motorin,yağ,ısıtıcılı fuel oil tankı imalatı


Fuel oil ,mazot ,motorin , yağ  gaz yağı vb. petrol türevi yanıcı  akaryakıt maddelerin güvenli bir şekilde depolanmasında yakıt tankları / deposu / kazanı kullanılır. Yakıt ve yağ gibi yanıcı bileşenleri depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Bu tanklar ülkemizde TSE nin yayınlamış olduğu TS EN 12285 standardı ile genel ölçü şekil ve kullanılan malzeme olarak bir standarda bağlanmıştır. Daha önce yayınlanmış olan TS 712 standardının Avrupa normlarında revizyonundan ortaya çıkan TS EN 12885 standardı Yer altı ve yer üstü olarak 2 ayrı gruba ayrılmıştır.

TS EN 12285 – 1 ( Yer Altı Yakıt Tankları )

TS EN 12285 – 2 ( Yer Üstü Yakıt Tankları )

YER ALTI YAKIT TANKI

Yakıt ve yağ gibi yanıcı bileşenleri yeraltında depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Genellikle Akaryakıt istasyonlarında tercih edilir. Yeraltı tankları Tek ve Çift cidarlı olarak iki ayrı grupta incelenir. Kaçak riskinde gözle teşhisin zor olduğu bu tanklarda genellikle gövde çift cidarlı tercih edilir, tanka takılan entegre kaçak tespit cihazlarıyla daha güvenli kullanım hedeflenir.

YER ÜSTÜ YAKIT TANKI

Yakıt ve yağ gibi yanıcı bileşenleri yerüstünde depolama amacıyla yapılmış depolama ve servis tanklarıdır. Genellikle ısı merkezleri ve asfalt tesislerinde tercih edilir. Yerüstü tankları Tek ve Çift cidarlı olarak iki ayrı grupta incelenir. Kaçak riskinde gözle teşhisin daha kolay  olduğu bu tanklarda genellikle gövde tek cidarlı tercih edilir, bu tanklar yer üstünde olduğundan ve depolanan yakıtın akışkanlığı daha yoğun olduğundan ısıtıcı ve izole tercih edilir.

Fuel oil, motorin, yağ, gaz yağı  vb. petrol türevi yanıcı akaryakıt maddelerinin güvenli bir şekilde depolanması için yakıt tankları kullanılmaktadır. Yer altı veya yer üstü olarak imalatları yapılmaktadır. Zamanla tankın dibinde biriken pislik, su, tortu ve dip çamuru ilerleyen zamanlarda filtreler ve yakıt yollarının tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu tür sorunlarda temizlik için kullanılmak üzere cihaz üst ve ön kısmında kapakları mevcuttur. Toprak altı veya toprak üstü fiziki şartlarda sudan, nemden ve korozyon gibi diğer faktörlerden etkilenmez ve çürüme yapmaz özelliğe sahiptir. Mazot, benzin, gaz yağı, fuel oil, yağ , asit gibi ürünler için ideal kullanımdadır. 

akaryakit-yag-mazot-fuel-oil-yakit-solvent-depolama-tanki-olculeri

Ülkemizde kullanılan yakıt tankı çeşitleri

  • Benzin Tankları
  • Motorin ( Dizel ) Yakıt tankları
  • Adblue Yakıt katkı tankı
  • Fuel Oil Tankı
  • Kalyak Tankı
  • Asfalt – zift tankı
yakit-mazot-yag-depolama-saklama-tanki-deposu (2)

Yakıt mazot yağ depolama saklama tankı

yakit-mazot-yag-depolama-saklama-tanki-deposu (2)

Yakıt mazot yağ depolama saklama tankı

yakit-mazot-yag-depolama-saklama-tanki-deposu (2)

Yakıt mazot yağ depolama saklama tankı

yakit-mazot-yag-depolama-saklama-tanki-deposu (2)

Yakıt mazot yağ depolama saklama tankı

error: Tüm hakları ENDÜSTRİ GRUP a saklıdır